Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe ma na celu zachowanie zęba wraz z jego korzeniem aby mógł on nadal pełnić swoje funkcje, bez konieczności usuwania go.

Dzisiejszy stan wiedzy i nowoczesny sprzęt pozwalają wyleczyć prawie każdy ząb. Kiedy takie leczenie jest koniecznością? Kiedy miazga zęba ulegnie nieodwracalnemu zapaleniu (najczęstszą przyczyną są bakterie które z ubytku próchnicowego przedostają się do komory zęba), ulegnie martwicy, kiedy ząb ulegnie urazowi lub występują zmiany w okolicznych tkankach. Charakterystycznym objawem zapalenia jest ból ( nie występuje on w każdym przypadku) silny i ciągły.

Cała procedura polega na usunięciu z komory i kanałów zmienionych zapalnie lub martwiczych tkanek (naczynia krwionośne i nerwy). Kolejny etap to oczyszczenie i opracowanie kanałów , które tworzą często nieregularną, rozgałęzioną strukturę. Używamy do tego celu specjalnych narzędzi, zwanych „pilnikami” oraz środków leczniczych, które pomagają nam usunąć resztki zmienionych tkanek i bakterii. Ostatnia czynność to szczelne wypełnienie kanałów metodą na zimno lub na ciepło.

Po radiologicznej kontroli wypełnienia kanałów, możemy ostatecznie odbudować dany ząb, aby wzmocnić jego strukturę i odzyskać prawidłową funkcję i strukturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *