W naszym gabinecie stosujemy dwie metody wybielania:
- Gabinetowe – przeprowadzane przez lekarza – zabieg wykonywany przy użyciu żelu z nadtlenkiem wodoru o wysokim stężeniu, trwające ok. 1 godziny. Natychmiastowy efekt.
- Domowe – przy pomocy nakładek wykonanych przez lekarza, które następnie wypełnia się żelem wybielającym o mniejszym stężeniu i użytkuje w nocy lub w dzień. Cały proces trwa ok. 2 tygodni. Pacjent w tym czasie jest również pod kontrolą lekarza
W przeważającej większości przypadków wybielanie jest korzystne dla naturalnych zębów, zdarza się jednak, że efekty są różne. Efekt wybielania u osób o żółtawym odcieniu zębów jest najkorzystniejszy i jeżeli na zębach widoczne są przebarwienia spowodowane stosowaniem tetracykliny (szary nalot) lub fluorozą, trudno będzie je wybielić. Sztuczne zęby, licówki, korony, lakier na zębach, porcelana, kompozyt czy inne materiały wzmacniające nie ulegają wybieleniu ale też nie zostaną uszkodzone.
Potencjalne ryzyka
Generalnie wybielanie zębów jest bezpieczne ale czasem w ich wyniku mogą wystąpić między innymi niżej podane potencjalne powikłania:
- Podrażnienie dziąseł/warg: Żel wybielający, wchodząc w kontakt z dziąsłami lub ustami podczas zabiegu, może spowodować stany zapalne lub białe zabarwienie tych obszarów. Jest to wynikiem narażenia tkanek tych części ciała na działanie żelu wybielającego. Zapalenie i/lub zabarwienie na biało dziąseł i warg jest chwilowe – dziąsła uzyskują dawny kolor po 30 minutach. Jeżeli podczas wybielania żel wejdzie w kontakt z tymi częściami ciała, mogę odczuwać kłucie i mrowienie tkanki miękkiej.
- Nadwrażliwość zębów: Wprawdzie nieczęsto, ale czasami po wybielaniu występuje nadwrażliwość zębów utrzymującasię przez pierwsze 24 godziny. U osób, które już cierpią na nadwrażliwość zębów czy które mają pęknięcia lub mikropęknięciana zębach, osób z ubytkami bądź z nieszczelnymi wypełnieniami czy odsłoniętymi korzeniami zębów lub innego rodzaju przypadłościami stomatologicznymi powodującymi nadwrażliwość, po wybielaniu dolegliwości te mogą nasilić się bądź wydłużyć czas utrzymywania się nadwrażliwości zębów.
- Plamy lub smugi: U niektórych osób mogą pojawić się białe plamy lub smugi na zębach na skutek OSADZANIA SIĘ WAPNIA, co jest naturalnym procesem. Tego rodzaju plamy NIE SĄ spowodowane żelem zawierającym nadtlenek. Żel jedynie wydobywa na wierzch już istniejące osady wapnia i powoduje, że są znowu widoczne, ale z czasem zanikają.
Powrót do stanu poprzedniego:
Naturalną reakcją zębów po wybielaniu jest powrót do stanu poprzedniego po jakimś czasie. Jest to normalne i powinno następować stopniowo. Proces ten może jednak zachodzić szybciej na skutek narażenia zębów na działanie rozmaitych czynników barwiących jak kawa, herbata, tytoń, czerwone wino, napoje gazowane w rodzaju coca-coli itp. Przez pierwsze 90 minut po wybielaniu pacjent powinien pić jedynie wodę i powstrzymać się od jedzenia czy picia innych płynów, gdyż żel powoduje poszerzenie porowatej tkanki szkliwa, co prowadzi do znacznej wrażliwości zębów na czynniki barwiące.
Używając zestaw do użytku domowego, poszerzenie porowatej tkanki szkliwa będzie utrzymywać się przez cały czas stosowania preparatu, a więc zaleca się, by do czasu zakończenia zabiegów zrezygnować z ww. produktów powodujących zabarwienie zębów. Dopiero po upływie 24 godzin od zabiegu z użyciem można pić i jeść bez ograniczeń. Efekty wybielania nie będą utrzymywać się stale. W celu zachowania pożądanego koloru zębów konieczne mogą być powtórzenia.